Usuwanie zanieczyszczeń – proste sposoby udrażniania rur odpływowych

Kiedy woda coraz to wolniej spływa z umywalki czy zlewozmywaka, należy natychmiast usunąć przyczynę blokady odpływu, stosując należyte środki.

Odpływ nie zatyka się nagle, jest to proces powolny. Pozostałości mydła, włosów, a w przypadku zlewozmywaka pozostałości żywności pozostałe po przyrządzaniu posiłków, gromadzą się w rurach odpływowych. Zatkanie odpływu zwykle ma miejsce w syfonie ulokowanym pod umywalką czy zlewem, czy też w misce sedesowej. W fragmencie przewodu o kształcie litery U po każdej operacji mycia czy zmywania pozostaje nieco wody, który tworzy korek zapobiegający przedostawaniu się brzydkich zapachów z kanalizacji do środka mieszkania. Niestety sprzyja on także zbieraniu się rozmaitych pozostałości stałych. Najprostszym wyjściem jest mechaniczne oczyszczenie przewodów za pomocą gumowej ssawki, pompy ssącej, sprężonego powietrza z pojemnika albo nawet wielofunkcyjnego odkurzacza. Jeśli wykorzystanie tych narzędzi nie dało oczekiwanych wyników, powinno się zdemontować syfon. Szczotką do butelek oraz gorącą wodą z dodatkiem detergentu rozpuszczającego tłuszcze, oczyszczamy ścianki rur ze złogów i narostów.
rynna3
Rozebranie syfonu będzie niezbędne również w przypadku, kiedy blokada odpływu – kiedy patrzymy w kierunku przepływu wody – ma miejsce za syfonem. Stosując sprężynę do udrażniania przewodów należy pracować nadzwyczaj rozważnie, inaczej ostra głowica frezująca może naruszyć przewód. Moc regulujemy niezwykle ostrożnie – nie kręcimy dalej, kiedy ostrze sprężyny zostało unieruchomione.
Przy zachowaniu niezbędnej ostrożności któraś z podanych tu metod powinna pozwolić usunąć przyczynę blokady odpływu. Bardziej praktyczne wydaje się jednakże zapobieganie takim sytuacjom przez stosowanie specyfików biologicznych w postaci proszków lub tabletek. Zgodnie z danymi producenta, preparaty należy wrzucać do otworów odpływów w regularnych odstępach czasu. To niekłopotliwy obowiązek i metoda nie wymagająca wielkich nakładów.

Według nas używanie środków chemicznych wpływa negatywnie na zarówno ścieki, jak i środowisko. W dodatku ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Warto skorzystać z metod mechanicznych i efektywnie wyczyścić odpływ

Pierwsza pomoc dla zatkanych odpływów. Odkurzacze do czyszczenia na mokro w wielu przypadkach mogą usunąć wodę i przyczyny blokady jej odpływu.
Zapobiegawczo można stosować biologiczne środki czyszczące. Stosując je regularnie, utrzymamy drożność odpływów przez długi czas.
Środki chemiczne w postaci płynu lub granulatu. Niezależnie od postaci zawsze są zagrożeniem dla środowiska, ich działanie nie jest satysfakcjonujące.
Gumowa ssawka. Umywalkę napełniamy ciepłą wodą, otwór przelewowy zatykamy ściereczką. Ssawką przykrywamy otwór odpływowy i pompujemy.
Pompa ssąca pracuje na podobnej zasadzie. Wytwarza naprzemienne nad-i podciśnienie, pozwalając poruszyć blokujące przewód nieczystości.
Szczotka do butelek:
a) Za pomocą klucza do armatury albo zwykłego klucza hydraulicznego (z podłożoną wilgotną ściereczką) można z łatwością odkręcić syfon.
b) Po odkręceniu połączeń zdejmujemy syfon. Szczotką do butelek i gorącą wodą z detergentem usuwamy pozostające w nim zanieczyszczenia.
Sprężyna hydrauliczna służy do usuwania zanieczyszczeń osadzających się za syfonem. Do użytku domowego wystarczy sprężyna o długości 5-10 m. b) po zdemontowaniu syfonu ostrożnie wprowadzamy sprężynę. Odczuwając opór, ostrożnie ale umiarkowanie obracamy sprężynę do przodu i do tyłu.
Czyszczenie syfonu ciśnieniem wody. Ekologiczna metoda polegająca na wprowadzeniu do zatkanej rury węża nałożonego na wylot kranu.
Czyszczenie podciśnieniem. Pompa wytwarza bardzo silny strumień wody, za pomocą którego gruntownie przepłukujemy rurę odpływową.
Przepychanie rur ciśnieniem powietrza. Specjalny pistolet wytwarza krótkie fale ciśnienia, powodujące usunięcie przyczyny zatkania.

O Kasia Cetnarska 244 artykuły
Kasia Cetnarska - Liderka zespsołu prowadzącego blog Giełda Fachowców. Kim jesteśmy? Jesteśmy grupą fachowców z branży budowlanej zajmujących się prowadzeniem autorskiego bloga na którym znajdą Państwo szereg przydatnych artykułów oraz poradników takich jak bezpieczne korzystanie z elektronarzędzi, czy sposoby na instalację rolet zewnętrznych. Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy właśnie z nami :)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz