System TARIC w imporcie z Chin

TARIC

System TARIC to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi podczas importu towarów z Chin. To właśnie w tym systemie można znaleźć wszystkie najistotniejsze informacje na temat taryf celnych dla produktów rolnych oraz przemysłowych. Wystarczy się z nim dokładnie zapoznać i zabrać się za realizację zamówień. System jest niezwykle przejrzysty i integruje ustalenia prawne państw należących do Unii Europejskiej.

Co to jest TARIC?

Zabierając się za profesjonalny transport z Chin warto mieć na uwadze, czym tak naprawdę jest system TARIC. To Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, która zawiera w sobie najważniejsze przepisy dotyczące taryf celnych. Kluczową informacją dla zainteresowanych inwestorów jest to, że system jest udostępniony w języku polskim i z łatwością można w nim odnaleźć przydatne wskazówki.

Co znajduje się w systemie TARIC?

W tym momencie warto zastanowić się nad tym, co konkretnie znajduje się w omawianym systemie TARIC. Wystarczy wspomnieć o takich informacjach, jak:

  • kody towarów,
  • stawki celne i podstawy prawne,
  • okres ważności stawki celnej,
  • dane do nadzoru eksportu i importu,
  • cło wyrównawcze,
  • limity ilościowe,
  • zwroty eksportowe i zawieszenie cła,
  • preferencje celne,
  • zakazy eksportu i importu.

Godne podkreślenia jest to, że wszelkie informacje są na bieżąco aktualizowane, a więc inwestorzy nie będą wprowadzani w błąd i zadbają o swoje interesy.

Kod TARIC – co oznaczają numery w kodzie?

Sprowadzając maszyny z Chin nie można się obejść bez wspomnianego wyżej systemu TARIC, w którym jednym z ważniejszych elementów jest tzw. kod TARIC. To kod składający się z 10 cyfr. Pierwsze sześć ma wiele wspólnego z HS Code i oznacza poszczególne kategorie towarów konsumpcyjnych (wraz z podkategoriami). Następne dwie są powiązane z kodami CN i dostarczają inwestorom niezbędnych informacji na temat pożądanego wyrobu, a ostatnie dwie oznaczają tzw. podpozycję (często są to dwa zera).

Jakie znaczenie ma kod TARIC w imporcie maszyn z Chin?

Wiedząc już jak przebiega import z Chin krok po kroku wypadałoby się jeszcze dowiedzieć, jakie konkretnie znaczenie ma kod TARIC w imporcie różnorodnych maszyn z Chin? Ten kod ma ogromne znaczenie nie tylko dla inwestorów korzystających ze wsparcia pośredników, ale również dla tych osób, które działają w pojedynkę. To nic innego, jak staranne uporządkowanie klasyfikacji towarów, dzięki czemu inwestorzy mogą z łatwością określić koszty poszczególnych produktów. Jeśli towary będą mieć przypisane niewłaściwe kody, wtedy nałożone zostanie na nie cło o nieodpowiedniej wysokości (można ponieść z tego tytułu spore straty).

O Kasia Cetnarska 20 artykułów
Kasia Cetnarska - Liderka zespsołu prowadzącego blog Giełda Fachowców. Kim jesteśmy? Jesteśmy grupą fachowców z branży budowlanej zajmujących się prowadzeniem autorskiego bloga na którym znajdą Państwo szereg przydatnych artykułów oraz poradników takich jak bezpieczne korzystanie z elektronarzędzi, czy sposoby na instalację rolet zewnętrznych. Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy właśnie z nami :)