Skaner 3D – wszystko, co powinieneś wiedzieć

dav

Skaner 3D to przykład urządzenia, które usprawnia dziś życie wielu ludzi. Jak wiele innych użytecznych, a wręcz odmieniających życie, technologii, ma on dość krótką historię. Jednak można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że już dziś wpisał się w nią na trwałe. Na czym polega fenomen skanowania 3D?

Świat wirtualny, czyli ogólnie rzecz biorąc Internet, jest dzisiaj miejscem pracy wielu ludzi. Zatrważająco szybki postęp technologiczny jest możliwy właśnie dzięki rozwojowi sieci globalnej, gdzie możemy zdobywać wiedzę. Dzięki temu możemy cieszyć się chociażby wynalazkiem, jakim jest skaner 3D, który okazał się być niezastąpionym urządzeniem przede wszystkim w inżynierii, ale także w innych dziedzinach przemysłu, o czym może poświadczyć prężnie rozwijająca się firma https://b3d.com.pl/.

Co to jest skaner 3D?

Warto zacząć od definicji, która pomoże ukształtować obraz tego, czym są i jak działają skanery 3D. Otóż są to urządzenia optoelektroniczne (wykorzystujące światło), które umożliwiają dokładną analizę każdego obiektu, przedmiotu, a także otoczenia. Celem tego procesu jest uzyskanie danych niezbędnych do stworzenia trójwymiarowego modelu cyfrowego.

IMG_1593

Proces skanowania 3D

Ogólnie rzecz biorąc skan 3D może być wykonywany dzięki zebraniu punktów współrzędnych z obiektu rzeczywistego i przeniesieniu ich do oprogramowania, które połączy je liniami i stworzy model wieloboczny z siatki trójkątów. To jednak najprostsza definicja, ponieważ różne technologie skanowania 3D są odmienne. Klasyfikuje się je według trzech kategorii:

 1. Technologia kontaktowa polega na wykonywaniu skanu 3D poprzez fizyczny dotyk przedmiotu. Końcówka rubinowa maszyny CMM dotyka we wcześniej zaprogramowanych miejscach mierzony przedmiot.
 2. Technologia bezkontaktowa aktywna wykorzystuje skanery 3D emitujące światło w postaci wzoru prążków, ultradźwięki lub promienie rentgenowskie. Następnie zebrane dane są przetwarzane przez oprogramowanie. Software wykrywa powstałe prążki światła lub promieniowanie przechodzące przez obiekt rzeczywisty.
 3. Technologia bezkontaktowa pasywna – fotogametria, jest przeciwieństwem poprzedniej technologii. W tym przypadku skanerem 3D może być zwykły aparat fotograficzny. Oprogramowanie wykonuje analizę wykonanych zdjęć i na tej podstawie tworzy model 3D.

Wykorzystanie skanerów 3D

Skanery 3D są coraz popularniejsze i mogą być stosowane w wielu różnych dziedzinach dzięki temu, że pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obiektów w krótkim czasie. Tą nowoczesną i nowatorską technologię można wykorzystać w:

 • budownictwie
 • przemyśle konstrukcyjnym
 • medycynie
 • archeologii
 • paleontologii
 • inżynierii odwrotnej
 • wzornictwie
 • wirtualnych muzeach
 • modelarstwie
 • mechanice i budowie maszyn
 • automotive – samochodówka
 • odlewnictwie

i wielu innych dziedzinach.

Skanowanie 3D – dynamicznie rozwijająca się technologia

Branża skanowania 3D rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na rynku jest coraz więcej producentów oferujących swoje usługi. Każdy z nich nieco różni się parametrami działania, funkcjonalnościami, jednak łączy ich duża efektywność pracy, która zapewnia precyzyjne produkty. Chcesz dowiedzieć się więcej o skanerach 3D? Zajrzyj na https://b3d.com.pl/7/skanowanie-3d-2-3.

O Kasia Cetnarska 244 artykuły
Kasia Cetnarska - Liderka zespsołu prowadzącego blog Giełda Fachowców. Kim jesteśmy? Jesteśmy grupą fachowców z branży budowlanej zajmujących się prowadzeniem autorskiego bloga na którym znajdą Państwo szereg przydatnych artykułów oraz poradników takich jak bezpieczne korzystanie z elektronarzędzi, czy sposoby na instalację rolet zewnętrznych. Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy właśnie z nami :)