Poradnik: Jak samodzielnie wymienić stare drzwi na nowe?

Kiedy planujemy remont w mieszkaniu, często zamierzamy również wymienić drzwi. Wiele z nas uważa, że wiąże się to z bardzo dużymi zmianami i koniecznością kucia ścian, dlatego tak bardzo z tym zwlekamy. Oczywiście, czasem nie obejdziemy się bez dodatkowych prac, ale gdy dobrze je zaplanujemy, będziemy mogli cieszyć się nowymi, solidnymi, a także szczelnymi drzwiami. By odpowiednio zamontować nowe drzwi, wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam uniknąć jakichkolwiek błędów.

Wymiana drzwi – na co zwrócić uwagę na początku?

Po pierwsze, wymieniając drzwi, powinniśmy zastanowić się, czy musimy również wymienić ościeżnicę. Może się okazać, że nie będziemy mogli pominąć tego procesu. Istnieje również możliwość obudowania jej. Wszystko zależy od jej stanu oraz rodzaju, ponieważ musi mieć ona konkretne wymiary i rozstaw. Nowa będzie konieczna wtedy, gdy stara nie pasuje do produkowanych dziś skrzydeł, które mają zoptymalizowane wymiary, a także w przypadku montowania drzwi przesuwnych lub łamanych.

Jak zamontować ościeżnicę?

Aby poprawnie zamontować ościeżnicę należy wykonać szereg niezbędnych kroków. Instrukcje mogą nieco różnić się od siebie w zależności od rodzaju drzwi, jednak poniższe zasady są ogólne i sprawdzają się w większości przypadków.

Nie ma nic ważniejszego, niż sprawdzenie wymiarów drzwi, aby w efekcie wszystko do siebie pasowało i było zamontowane poprawnie. Należy zmierzyć dokładnie wymiary ościeża i jeśli będzie to konieczne, przyciąć ościeżnicę, by była dobrze dopasowana.

WSKAZÓWKA! Aby uchronić framugę wilgocią, dobrze jest pokryć jej końce silikonem. W czasie zmywania podłogi nie będzie trzeba będzie się martwić o to, że coś się im stanie.

Do każdej ościeżnicy dołączona jest instrukcja, która szczegółowo tłumaczy kwestie montażu danego modelu. Zawsze opierajmy się na informacjach w niej zawartych i wstawmy ościeżnicę do otworu drzwiowego według zaleceń. Następnie należy dopasować ją do ściany od strony zawiasów.

WSKAZÓWKA! Kliny drewniane pomogą zablokować ramę w otworze drzwiowym, a także ustawią ją w płaszczyźnie ściany i otworu.

Teraz możemy założyć skrzydło drzwiowe, a następnie upewnić się, czy drzwi zamykają się bez problemu i dobrze przylegają do ościeżnicy. Potem należy je zdjąć i zamontować trzy rozpórki. Podczas tego procesu musimy sprawdzać ciągle poziomnicą, czy boki ramy są równe.

WSKAZÓWKA! Pamiętajmy, by zadbać o ochronę ościeżnicy przed zarysowaniem. Warto w tym celu podłożyć pod rozpórkę kawałek kartonu.

Aby dobrze wypełnić pianką montażową szczeliny między ramą a ścianą, należy lekko zwilżyć ścianki otworu drzwiowego. Następnie za pomocą ostrego narzędzia trzeba usunąć nadmiar pianki i wsunąć opaskę regulowaną.

Następnym krokiem są zawiasy do drzwi. Należy zamontować je w skrzydle, założyć na ramę i wyregulować. Szukając wysokiej jakości zawiasów, warto rozejrzeć się za nimi na https://simteq.pl/do/cat/312/Zawiasy. Sklep oferuje wysokiej jakości okucia do drzwi. Chociaż klasyczne drzwi posiadają dwa zawiasy, to ponieważ dzisiaj coraz częściej stosuje się drzwi wzmocnione, wymaga się w nich zastosowania już trzech zawiasów.

Teraz pozostało już tylko zamocować klamkę i wypełnić masą akrylową szczeliny między opaską a ścianą.

Aby drzwi były dobrze zabezpieczone, należy zamontować w nich uszczelki do drzwi obwodowe, które nie tylko stanowią doskonałą izolację dźwiękową, ale zabezpieczają również przed przenikaniem dymu do pomieszczenia. Znajdziemy je na https://simteq.pl/do/cat/32/Uszczelnienia.

Warto także zainwestować w samozamykacze, dzięki którym pozbędziemy się problemu trzaskających drzwi, a także unikniemy przeciągów.

Jak dbać o drzwi?

Poprawny montaż drzwi zagwarantuje ich trwałość i niezawodność, a także funkcjonalność i wygodę użytkowania. Aby drzwi służyły nam jak najdłużej, trzeba też odpowiednio o nie dbać. Nie wolno stosować do ich czyszczenia silnych detergentów, które mogłyby je zniszczyć. Wystarczy delikatnie przecierać je szmatką zamoczoną w delikatnym płynie do czyszczenia. Drzwi to element wyposażenia domu, którego nie zmieniamy zbyt często, dlatego dobrze jest zainwestować w nie więcej i cieszyć się ich niezawodnością dłużej.

O Kasia Cetnarska 244 artykuły
Kasia Cetnarska - Liderka zespsołu prowadzącego blog Giełda Fachowców. Kim jesteśmy? Jesteśmy grupą fachowców z branży budowlanej zajmujących się prowadzeniem autorskiego bloga na którym znajdą Państwo szereg przydatnych artykułów oraz poradników takich jak bezpieczne korzystanie z elektronarzędzi, czy sposoby na instalację rolet zewnętrznych. Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy właśnie z nami :)