Elektronarzędzia – jak z nich bezpiecznie korzystać?

Urządzenia ochronne w elektronarzędziach pracujących w trybie stacjonarnym
power2
Elektronarzędzia są nadzwyczaj potrzebne – lecz także niebezpieczne, nie tylko dla nieobeznanych użytkowników. Kiedy obsługiwanie się nimi staje się rutyną, zaczynamy mieć skłonność do nieuwagi bądź beztroski – stąd tak potrzebne staje się używanie sprzętów zabezpieczających, przede wszystkim zabezpieczających ręce. Prezentujemy niektóre z nich.

W czasie pracy elektronarzędziami umocowanymi na stałe na stole roboczym czy też na stole pilarskim, pożądane są trochę inne urządzenia zabezpieczające, niż podczas pracy narzędziami przenośnymi. Kupując na przykład kolejny stolik do pilarki ręcznej, trzeba przetestować, czy przyrządy zabezpieczające zamontowane przy stoliku odpowiadają obecnemu stanowi techniki, a dodatkowo czy pozostał zaopatrzony w przełącznik bezpieczeństwa. Przyciśnięcie wyłącznika jest łatwiejsze, niż zwalnianie klamer bądź blokady włącznika.
Nie inaczej zachowujemy się kupując strugnicę. Obowiązkowym sposobem jest odchylana osłona ostrza. W każdym wypadku trzeba również umieścić wyłącznik odpowiadający za napięcie zerowe.
Popychaczy nie powinno się chować do szuflady, ale mieć zawsze pod ręką, przy narzędziu. W wielu maszynach wykorzystywanych stacjonarnie przyrząd ten może być nadzwyczaj przydatny – ręka nie musi wówczas sięgać w pobliże tarczy tnącej, frezu lub wałów strugarki. Identyczną rolę pełni uchwyt przytwierdzony do kawałka deski albo bezpośrednio na opracowywanym elemencie.

power3
Jeżeli mamy skrócić pilarką kawałki listew o takiej samej długości, świetnym wyjściem będzie odsuwacz – listwa odsuwająca odcięte kawałki z pola pracy tarczy tnącej, aby elementy nie miały styczności z jej częścią roboczą.
Obowiązuje zasada, że elementy muszą być prowadzone pewnie i bezpiecznie, jednak ręce zostają możliwie jak najdalej od niebezpiecznego narzędzia.

Rodzaje urządzeń ochronnych:

KLIN ROZDZIELAJĄCY Odległość między tarczą tnącą a klinem rozdzielającym powinna wynosić 3 do 8 mm. Najwyższy ząb tarczy tnącej jest 1 mm ponad powierzchnią klina.

POPYCHACZ Popychacz służy do dosuwania elementu do tarczy tnącej Do dosuwania krótkich elementów można użyć kawałka deski z uchwytem.

WYŁĄCZNIK BEZPIECZEŃSTWA Awaryjny ułatwia szybkie zatrzymanie narzędzia. Wyłącznik napięcia zerowego zapobiega włączeniu urządzenia po przerwie w dostawie prądu.

ODSUWACZ Listwa ustawiona tak, aby drobne elementy drewniane ie dotykafy i nie zostaty szkodzone przez wznoszącą się część tarczy tnącej.

OSŁONA RĄK Podczas prac frezarskich, gdy frez nie jest przykryty przez element, konieczne będzie stosowanie osłony rąk, nastawionej na odpowiednią wysokość.

STACJONARNY STRUG Część wału jest przykryta przez element, reszta podnoszoną osłoną (z prawej). Podczas ./ykonywania wręgów wał przyrywa przykładnia (z lewej).

power4ELEMENT ZABEZPIECZAJĄCY I OSŁONA Podczas odstawiania struga jego wał nożowy w dalszym ciągu pracuje, mogąc spowodować uszkodzenie elementu lub noża. Ze stopy struga pokazanego z lewej strony wystaje element zabezpieczający, zapobiegający kontaktowi noża ze stołem roboczym. Osłona w prawym strugu przy odkładaniu zakrywa wał.

O Kasia Cetnarska 20 artykułów
Kasia Cetnarska - Liderka zespsołu prowadzącego blog Giełda Fachowców. Kim jesteśmy? Jesteśmy grupą fachowców z branży budowlanej zajmujących się prowadzeniem autorskiego bloga na którym znajdą Państwo szereg przydatnych artykułów oraz poradników takich jak bezpieczne korzystanie z elektronarzędzi, czy sposoby na instalację rolet zewnętrznych. Zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy właśnie z nami :)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz